Nie ulega wątpliwości, że diagnoza poważnej choroby płuc zawsze budzi w nas niepokój. Często usłyszenie takowej jest także początkiem licznych dolegliwości psychicznych – w końcu wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że przewlekła dolegliwość zmienia nasze życie na zawsze. Świetnym przykładem takowej choroby jest POChP, która z roku na rok atakuje coraz większą liczbę osób. Warto jednak wiedzieć, że duża grupa Polaków jest narażona na tę dolegliwość. Co zatem powinieneś robić, gdy zdiagnozujesz u siebie podejrzenie POChP? I czym właściwie jest omawiana przez nas jednostka chorobowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zainteresowany? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!
POChP – Choroba płucna
Aby jednak móc rzetelnie omówić poruszone powyżej kwestie, najpierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest POChP. Otóż jest to przewlekła choroba płucna, na którą obecnie choruje aż 2 miliony Polaków. Warto wyjaśnić również co oznacza tajemniczy skrót omawianej przez nas dolegliwości – POChP to nic innego, jak Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Co jednak znaczy tu słowo „obturacyjna”? Obturacja to po prostu określenie zwężenia. W przypadku omawianej przez nas choroby mówimy o zwężeniu dróg oddechowych, co niewątpliwie wpływa na codzienne funkcjonowanie poszczególnych pacjentów. POChP charakteryzuje się bowiem wieloma specyficznymi objawami, które omówimy poniżej, i które pomogą Ci zweryfikować podejrzenie POChP. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://oddychajmy.pl/.
Objawy choroby – Odczuwasz podejrzenie POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się szeregiem symptomów, które powinny wzbudzać podejrzenie POChP już na samym początku. Poniżej znajdziesz listę charakterystycznych objawów choroby, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
- Kaszel i duszności – Przewlekła odmiana kaszlu i systematyczne odczuwanie braku możliwości złapania powietrza to pierwszy sygnał organizmu, że coś jest nie tak. Warto nadmienić, że w przypadku POChP kaszel występuje najczęściej o określonej porze doby (na przykład rano), zaś duszności nie muszą być wywoływane aktywnością fizyczną – wystarczy zaledwie jedzenie posiłku.
- Spadek kondycji – A jeśli już o aktywności fizycznej mowa, należy zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc często charakteryzuje się znaczącym obniżeniem tolerancji wysiłku. Objaw ten widoczny jest szczególnie u osób, które w przeszłości wyróżniały się sportowym stylem życia.
- Plwocina – Konkretniej jej odkrztuszanie. Ale czym właściwie jest to tajemnicze zagadnienie? Otóż plwocina to nic innego, jak wydzielina płucna, zawierająca w sobie ślinę, resztki pokarmu i komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych stadiach choroby wydzielina ta może, ale nie musi, być zabarwiona krwią lub zawierać w sobie ropę.
Masz podejrzenie POChP? W poniższej części artykułu znajdziesz porady dotyczące dalszego toku postępowania. Jeśli jednak chcesz przeczytać więcej o objawach, koniecznie wejdź na stronę Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. To portal dedykowany osobom chorym lub z podejrzeniem choroby. Znajdziesz tam szereg przydatnych informacji, które pomogą Ci zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą omawianej przez nas dolegliwości.
Mam podejrzenie POChP! – Co robić?
Jeśli odczuwasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, to znaczy, że masz pełne prawo posiadać podejrzenie POChP. Co zatem robić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności, oczywiście, udać się do lekarza rodzinnego. Doktor skieruje Cię na badania, których zadaniem będzie wykazanie obecnego stanu Twoich płuc. Pierwszym z nich z całą pewnością będzie popularna spirometria, a więc badanie całego układu oddechowego pod kątem objętości i pojemności płuc. Badanie to wykaże również przepływy powietrza w poszczególnych fazach cyklu oddechowego. I choć brzmi to nieco skomplikowanie, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej! Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego, jak wygląda spirometria.
Spirometria – Czy muszę się obawiać?
Jak zostało wyżej wspomniane, spirometria jest badaniem układu oddechowego, czyli, oczywiście, płuc. I choć powyższy opis może wydawać się dość złożony, spirometria opiera się na… Oddychaniu. Pacjent w określony sposób wdmuchuje powietrze do narzędzia zwanego spirometrem. I to wszystko! Jako że badanie opiera się na wypuszczaniu powietrza, zaleca się założenie wygodnych ubrań, w których pacjent czuje się komfortowo. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/.
Podejrzenie POChP – Pozytywna diagnoza
Jeśli spirometria wykaże pozytywny wynik, lekarz z całą pewnością wprowadzi Cię w proces leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną, a cały proces leczenia jest wyłącznie objawowy. Opiera się on na wyłączeniu z życia pacjenta szkodliwych czynników (takich jak papierosy) oraz zmianą trybu życia na zdrowszy. Istnieją oczywiście również leki na POChP, jednak są one przyjmowane z różnym efektem. Jeśli zatem masz podejrzenie POChP, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Pamiętaj, że szybsza diagnoza daje większą gwarancję na odzyskanie komfortu życia.