Honda Legend – Popularna amerykańska „Acura”

Honda Legend to, jak sama nazwa wskazuje, legendarny samochód osobowy zakwalifikowany do klasy średniej-wyższej, produkowany przez japoński koncern Honda Motor Company. Pojazd tworzony był pierwotnie w latach 1985-2012, a ponowną produkcję rozpoczęto w roku 2015. Co ciekawe, japoński „Legend” na rynku amerykańskim znany jest pod zupełnie inną nazwą – w Stanach Zjednoczonych omawiamy przez nas model znany jest jako „Acura”. Honda Legend obecnie posiada pięć wersji, a każda z nich znacząco zmieniała się na przestrzeni minionych lat. Jeśli zatem chcesz poznać szczegóły związane z pięcioma generacjami Hondy Legend, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Pierwsza generacja Hondy Legend – Młodszy brat Accorda

Z pierwszą odsłoną Hondy Legend mieliśmy do czynienia w roku 1985. To właśnie wtedy nastąpiła bowiem oficjalna prezentacja pojazdu. Zbudowane na bazie modelu Accord auto to pierwszy projekt Hondy wyprodukowany z silnikiem V6. Trzeba przyznać, że odsłonięty podczas Tokyo Motor Show samochód robił wówczas ogromne wrażenie. I ciężko się temu dziwić – Legend stanowił wtedy synonim nowoczesności nie tylko z zewnątrz, ale również z perspektywy wnętrza pojazdu. Auto wyposażone było w poduszkę powietrzną, ABS i system kontroli trakcji. Jako jedno z pierwszych modeli posiadało również napinacz pasów bezpieczeństwa. Pierwsza Honda Legend wyróżniała się napędem na przednie koła, podczas gdy konkurencyjne marki tworzyły projekty z napędem tylnym. Dostępne były następujące wersje wyposażeniowe:

 • Execlusive
 • V6Gi
 • V6Xi
 • V6Zi
 • Wing Turbo

Honda Legend to auto, które miało przyciągać bogatych konsumentów w średnim wieku. I cóż – z całą pewnością się udało! Trzeba przyznać, że prezentowany przez nas pojazd osiągnął niemały sukces w skali światowej.

Honda Legend II – Listopad, rok 1990

W związku z niewątpliwym tryumfem pierwowzoru zaledwie pięć lat później, w roku 1990, zaprezentowano nową wersję samochodu – Hondę Legend II. Można śmiało powiedzieć, że młodsze dziecko w rodzinie Hondy uzupełniało braki poprzedniej wersji. Do wyposażenia dodano wówczas system aktywnego zawieszenia oraz ulepszony system audio. Poprawiono także układ hamulcowy. Auto dostępne było w następujących wersjach wyposażenia:

 • Beta – podstawowy poziom wyposażenia
 • Alpha – wyższy poziom wyposażenia

Standardowe wyposażenie już samo w sobie było jednak dość bogate. Omawiany przez nas pojazd obejmował między innymi skórzaną tapicerkę, system ABS, przednie i boczne poduszki powietrzne, dwustrefową klimatyzację, napinacze pasów bezpieczeństwa, system nawigacji satelitarnej oraz elektryczne fotele. Trzeba przyznać, że w latach dziewięćdziesiątych wyposażenie tego typu robiło naprawdę ogromne wrażenie, zwłaszcza wśród miłośników marki Honda https://honda.jkk.com.pl/pl/samochody.html.

Z drugą generacją Hondy Legend wiążą się aż dwie ciekawostki.

 • W latach 1993-2000 Honda Legend została przejęta przez koreański koncern Daewoo. Samochód sprzedawany był wówczas pod nazwą Arcadia i stanowiła nowszą wersję Daewoo Imperial.
 • W azjatyckiej, a konkretnie japońskiej, reklamie telewizyjnej Hondy Legend II wziął udział sam… Harrison Ford. Szczególną uwagę wzbudziło tu nazwisko amerykańskiego aktora.

„Trójka” z roku 1995

Oficjalna prezentacja trzeciej generacji Hondy Legend nastąpiła w roku 1995 i wzbudziła ona zachwyt na światowym rynku motoryzacyjnym. Na tle poprzedników auto wyróżniało się bowiem elegancką, dość drobną sylwetką i delikatnymi konturami. Trzy lata od premiery Honda Legend III przeszła pierwszą modernizację. To właśnie wtedy wprowadzono do niej takie udogodnienia, jak na przykład:

 • Elektryczna regulacja położenia kierownicy
 • Dwupunktowy pas biodrowy
 • Nowy logotyp na przedniej atrapie chłodnicy
 • Drewnopodobny panel na desce rozdzielczej

Zaledwie rok później mówiono już o faceliftingu samochodu. Postawiono tu nacisk na powiększenie klasycznej atrapy chłodnicy i przednich reflektorów. Zmieniono także zderzaki włącznie ze spryskiwaczami reflektorów i halogenami. Zmienił się również tył pojazdu – znacząco odświeżono klapę bagażnika i reflektory. Ciekawostką jest, że trzecia wersja Hondy Legend występowała w jednej wersji wyposażeniowej: Exclusive.

Honda Legend IV – Genewa, rok 2005

Czwarta wersja Hondy Legend po raz pierwszy została zaprezentowana w listopadzie 2004. Jej europejska premiera miała natomiast miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w roku 2005. Pojazd charakteryzował się dynamiczną sylwetką, stanowiącą uosobienie marki Honda. Technologicznie również wyróżniał się zaawansowanymi rozwiązaniami, które stawiały go na podium względem ówczesnej konkurencji. Pojazd dostępny był w trzech wersjach wyposażeniowych:

 • Executive
 • Executive Plus
 • Max

Powrót po latach – Honda Legend V

I choć wydawać by się mogło, że czwarta generacja była ostatnią odsłoną kultowej Legendy, rzeczywistość zaskoczyła niemal wszystkich fanów motoryzacji. W roku 2014 zaprezentowano bowiem piątą wersję Hondy Legend, dostępną jednak jedynie na rynku japońskim. Na rynku amerykańskim natomiast pojazd znany jest pod nazwą Acura RLX.